Yumurta Dondurma-Saklama

Oosit (Yumurta) Dondurma

Kadın yumurtasını dondurularak saklama işlemi T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yönetmeliği sonrası popülarite kazanmış bir yöntemdir. Yumurtaların dondurulması ve saklaması ile bu yumurtalar daha sonra istenilen bir zamanda çözülmekte ve tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir.

Yumurta dondurma-saklama kimlere önerilmelidir?

Kemoterapi veya radyoterapi alacak olan hastalar

Yumurtalık rezervinin az olduğu hastalar

Ailede erken menopoz varlığı

 

Yumurta dondurma–saklama işleminin yapılabilmesi için evli olma şartı gerekli değildir.

Yumurta dondurma-saklama işleminde yumurtalıklar adet başlangıcı ile birlikte uyarılmakta, belirli yumurta oluştuğu görüldüğünde bu yumurtalar genel anestezi ile toplanmakta ve dondurularak saklanmaktadır.

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile birlikte yumurta dondurma-saklama yöntemi oldukça başarılı ve etkin bir yöntemdir. Bu yöntemin başarı şansı normal tüp bebek tedavisindeki gebelik başarısını yakalamıştır.

Yumurta dondurma-saklamak isteyen hastaları öncelikle muayene etmekteyiz. Yumurtalık rezervini tespit eden testleri istedikten sonra gerekli işlemleri başlatmaktayız.

Kızlık zarına zarar vermeden yumurta toplama ve dondurma!!!

Yumurta dondurma işlemi için yapılan yumurta toplama işlemi genellikle alttan (vajinal yolla) yapılmaktadır. Bu işlem de kızlık zarının yırtılmasına neden olmaktadır. İşleme bağlı zedelenme için rapor düzenlenmektedir. Fakat uygun hastalarda abdominal (karından) yumurta toplama işlemi yapılarak kızlık zarı etkilenmeden de yumurta toplam işlemi yapılabilmektedir. Prof. Dr. İbrahim Esinler karından yumurta toplama yaparak kızlık zarına zarar vermeden yumurta toplayıp dondurma işlemi yapan bir kadın doğum uzmanıdır. Daha detaylı bilgi için lütfen randevu alınız…