İleri kadın yaşı ve kötü yumurtalık rezervi

İleri kadın yaşı
Tüp bebek tedavisi veya aşılama tedavisinde erkek spermleri normal ise gebelik oranlarını belirleyen en önemli faktör kadın yaşıdır. 

 

Yeni doğan bir kız bebeğin her iki yumurtalıklarında yaklaşık 2 milyon yumurta mevcuttur. Bu kız adet görmeye başladığında ki ülkenizde 11-14 yaş arasıdır bu sayı 400 bine iner. Her ay 1 yumurta atıldığı düşünülür ise bir kadın hayatı boyunca yaklaşık 400 yumurtlama yapar. Diğer bir değişke geride kalan yumurtalar her ay kaybolur. Her ay kaybolan yumurtaların sayısı aylık 1000 adettir. Bu nedenle ileri kadın yaşı varlığında ayların önemi vardır.
Çalışmalar ile gösterilmiştir ki adetten kesilmeden 10 yıl önce (menopoz öncesi) yumurtalık rezervi azalmaktadır. Örneğin 45 yaşında menopoza girecek iseniz yaklaşık 35 yaşında yumurtalık rezerviniz azalmaya başlamaktadır. Her ay düzenli adet görmek yumurtalık rezervini göstermez. Düzenli adet olduğu sürece gebe kalabileceğini düşünmek yanlış inanıştır. Maalesef kısırlık alanında uzmanlaşmanmış kadın doğum uzmanları dahi bu yanlış inanışı benimsemişlerdir. Hasta geç kaldığı zaman iş işten geçmiş olmaktadır. Bu nedenle 37-38 yaşlarında yeni evlenseniz dahi bir kısırlık uzmanı tarafından değerlendirilmeniz mutlaka gereklidir. Ki bunun ile ilgili aşağıdaki resim durumu çok iyi özetlemektedir.

İleri kadın yaşı varlığında yumurtalık cevabını biraz olsun artırmak için özel protokoller geliştirilmiştir. Bu protokollerden bir tanesi de “Femera protokolü” olup Hacettepe Tüp Bebek ve Anatolia Tüp Bebek merkezlerinin ortak çalışması ile dünyada kabul edilmiştir. Bunun ile ilgili çalışma akademik yayınlarım arasında bulunabilir.