Robotik Cerrahi nedir? Ne avantajları vardır?

Robotik Cerrahi nedir? Ne avantajları vardır?

‘Da Vinci’ olarak bilinen robotik cerrahi dünyanın saygın cerrahi merkezlerinde kullanılmaktadır. Özellikle kadın hastalıkları ve doğum alanında kullanımı yaygındır. Bu sistem kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahinin bir üst seviyesindedir. Çok üst seviye, ileri düzey teknolojik bir yöntemdir.

Kapalı ameliyatın tüm avantajlarına ek olarak robotun sağladığı avantajları da içerir. Normal kapalı ameliyatın avantajları için tıklayınız…

Robotik cerrahinin normal kapalı ameliyata üstünlükleri:

  • Cerraha 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlaması. Normal kapalı ameliyatta cerrah ameliyat sahasını 2 boyutlu olarak bir ekranda görmektedir. Bu da derinlik hissi olmaması anlamına gelir. Robotik cerrahide cerrah derinlik hissine sahiptir ve her iki gözü ile ameliyatın tam içerisindedir. 
  • Cerrahi aletlerin 7 planda, 360 derece, insan elinin yapamayacağı şekilde manevralar yapabilmesi. Bu özellik cerraha inanılmaz kolaylıklar sağlamaktadır. Normal kapalı ameliyat ile dikiş atılması çok zor olan bölgelere robot ile çok kolay şekilde dikiş atılabilir. Anatomik diseksiyon çok daha kolay ve detaylı bir şekilde yapılabilir.
  • Kameranın fazladan büyütme sağlaması.  Fazladan büyütme ile cerrah anatomiyi, sinirleri, damarları, kanamaları ve problemleri daha iyi görür.
  • Kanama miktarının daha az olması. En ufak kanama odakları fazladan büyütme ve 3 boyutlu şekilde görülebildiği için kanama kontrolü daha iyi yapılabilir.
  • Normal kapalı ameliyat aletlerinin giremeyeceği yerlere manevralar yaparak girebilme. 
  • Cerrahın el titreme riskini ortadan kaldırması.
  • Cerrahın el harekeleri istenilen oranda yavaşlatılabilir. Bu yöntem ile çok çok hassas hareketler yapabilme.
  • Aynı anda 3 kolu kontrol edebilme. Cerrah tek başına asistana ihtiyaç duymadan 3. koldaki aleti kullanabilir.
  • Çift cerrahi konsol olan robotlarda 2 cerrahın aynı anda ameliyata katılabilmesi.

Robotik cerrahi işlemleri:

Yapılacak cerrahi işleme göre hasta 1 gün önceden hastaneye yatırılır. Kan değerleri gibi rutin parametreler değerlendirilir ve ameliyat için anestezi onayı alınır. Gece 24.00’dan sonra aç ve susuz kalması gereklidir. Ameliyat vaktinde ameliyathaneye alınır. Hasta uyutulduktan sonra göbek deliğinden çok küçük çaplı bir iğne girilerek karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Sonrasında 8 mm çaplı içi boş bir boru (trokar) ile karın içine girilir. Buradan kamera sokulur. Yapılacak cerrahiye bağlı olarak bu trokarın 6-10 cm sağına ve soluna 2 adet trokar sokulur. Ayrıca 5-10 mm çapında 1 adet asistan trokarı sokulur. Daha sonra robot hastaya yaklaştırılır ve robot kolları bu trokarlara kenetlenir. Robotun aletleri bu trokarlar içerisinden geçirilerek karın içerisine sokulur. Robota hangi bölgede (örneğin rahim) ameliyat yapılacağı gösterilir (targeting) ve kilitleme sağlanır. Artık her şey hazırdır. Cerrah cerrahi konsola oturur. Bu konsolda kameradan gelen 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntüyü görür, parmaklarını master denilen aletlere takar ve yaptığı tüm hareketler robot kollarına iletilir.

Hacettepe Üniversitesi’nde bulunan robot Da Vinci Xi olup dünyadaki en gelişmiş, en son model robottur. Ayrıca bu robot çift cerrahi konsola sahiptir.

Tarafımdan gerçekleştirilen robotik cerrahi ameliyatlarından bazılarını izlemek için lütfen tıklayınız...