Laparoskopik endometrioma kistektomi (Çikolata kistinin laparoskopik olarak çıkarılması)

Hasta ile ilgili bilgiler

Bu hastanın şikâyeti kısırlık ve sürekli kasık ağrısı idi. 2 yıldır çocukları olmuyor idi. Eşinin sperm analizi normal idi. Yapılan ultrasonografide (USG) her iki yumurtalıkta yaklaşık 6x7 cm’lik, orta hatta birbiri ile birleşen (öpüşen) çikolata kisti görüldü. Rahim normaldi.

Bu gibi hastalarda çikolata kistlerinin çıkarılması için laparoskopi (kapalı ameliyat) birçok avantaj sağlamaktadır.

Karın içerisine girildiğinde tüpler ve yumurtalık ilişkisi bozulmuş, yumurtalar çikolata kisti ile dolu ve öpüşen yumurtalık dediğimiz durum olmuş. Douglas tamamen kapalı. Bağırsaklar tamamen yapışmış idi. Hastanın bu şekilde gebe kalması çok zor görünmekte idi.

Öncelikle bağırsakları ve yapışıklıkları açtık. Sonra ilk olarak sol, sonra sağ yumurtalıktan çikolata kistlerini çıkarıp yumurtalıkları iyice temizledik ve kanama kontrolü yaptık. Sonra yumurtaları dikerek eski haline getirdik. Douglas boşluğunu açtık.

Ameliyat sonunda yumurtalıklardaki çikolata kistleri çıkarıldı. Tüpler ve yumurtalıklar normal hale geldi. Hastanın sürekli olan kasık ağrıları ameliyat sonrası anlamlı şekilde azaldı. Gebe kalması için hastaya yaklaşık 1 yıllık süre verildi. 1 yıl sonra gebe kalamaz ise tüp bebek yapmayı planladık.

{youtube}trbXX57VQLY{/youtube}​​​